05 Mayıs 2009

Gecenin Çekiciliği

Öyle çok seviyorum ki geceyi, tarifi kısa kelimelerle geçiştirmek yavan kalıyor. Çünkü yalan yok, boş laflara, kuru gürültülere karnı tok gecenin…

Gecenin sessizliğinde karalanan yazılar ve dillere düşen sözler, gündüz daha farklı görünüyor düşüncelere. Ben en çok geceleri aşık olmuşumdur. Gündüzleri zemini hazırlanan titreşimlerin, karanlıkla beraber getirisi bir başka patlak veriyor yanardöner dağlarımda. En sağlam analizlerini yapıyorum hesaplarımın, okuduğum romanların kahramanına dönüşüyorum ve cesaretle yürüyorum rüyalarıma. Kâbuslar da oluyor elbet, ama huzurumun eteklerinde kalıyor etkisi ve iki fırça darbesiyle tozunu alıyorum sıkıntılarımın…

Gece siyahtır. Işıktan yoksun ortamda görüntü, hayallerde beliren çizgilerle netleşir. Aslında ne olmak istersen, öyle görünür gece. O sessiz bir dost olarak yaklaşır bize çırılçıplak. Toplumdan ayıklanırken tanımamazlıktan geldiğimiz gece, her aldatışımızın suçunu üstlenir. Bizimkiyse, ona ihanetten başka bir şey değildir. Alçaklığımıza rağmen terk etmez ve bekler bizi sadık geceler.

Güneşin doğuşunda değil, batışında arıyorum ben hazineyi. Bulduğum küplerin içindekiler, paha biçilemez. Gece bende, üstü sizde kalsın.

Emre Türker

Picture: deviantart

9 yorum:

 1. Gecenin o muhteşem sessizliği,dinginliği ve büyüsü inanılmazdır.
  Dünyadan kopmuşum da başka boyutlardaymışım gibi gelir bana.Ve ne hikmetse gündüz sıkıntı ve bunalımda olsam bile gece huzurla dolarım..
  Çok güzel yazmışsın,çok beğendim..Her kelimene katılıyorum..
  Sevgiyle kal..

  YanıtlaSil
 2. Ben de gecenin dayanılmaz huzurundan vazgeçemeyenlerdenim.Neden bilmem 24 saatin sadece gecesini,mevsimlerinde sonbahar'ını seviyorum.Şu an da yazdığım saatte zaten geceleri oturan birisini gösteriyor:)Sevgilerimle

  YanıtlaSil
 3. geceyi ben de çok seviyorum.. hele gökyüzünü izlemeyi.. ama gece yazı yazmayı sevmiyorum, çünkü acayip psikopata bağlıyorum farketmeden, sonra gülüyorum kendime bu kadar romantizm bizi bozarr:))

  YanıtlaSil
 4. gece ve ben başbaşa...
  Zifir karanlık bastımı benim hayallerimin ışığı yayılmaya başlıyor nası güzel nası güzel anlatamam....

  YanıtlaSil
 5. Gece tabiki de ! bnmde sırdaşım gecedir belki,ztn karanlık göbek adım olmuşken geceyle kanka olmuşşum çok mu =)

  YanıtlaSil
 6. Zeugma... Gecenin sakinliği, ayrı bir renk katıyor insana ve büyülüyor ruhumuzu.
  Teşekkürler zeugma, harika yorumlamışsın.

  beyaz mendil... Gece dostları iyidir, gece kadar dostlarında da yalan yoktur.
  Sonbaharın hüznü vardır ama bir o kadar da sıcaktır. Rüzgarıyla alır götürür dedikoduları.

  bi dost... Demek ki ruhunu sıkan birşeyler var, çünkü gece vakti, içe döner insan.
  Gece vakti gükyüzünü izleyince, ışığı görüyorsun ve huzur buluyorsun. Belki de o yüzden seviyorsun yıldızları ve gökyüzünü

  Kelebeğin Ömrü... Senin ışığın çok sıcak ömrümün kelebeği, hayallerin parlasın ay ışığında.

  ...RiGoR MoRtiS.... Gündüzün huzursuzluğu, yorgunluğu ve yoğunlu boğmuş seni, karanlık göbek adınsa, rahatladığındandır :)

  demet... Hem de fazlasıyla, bu nedenle de gözlerden uzaktır ya, göz değmez kolaylıkla.

  YanıtlaSil
 7. Bende gecelerin muhteşem etkisine çok kapılırım.
  ama gece kafamı yastığa koyunca hayatımda ufak görünen olaylar kocaman oluverir.binbir muhasebe yaprım kendimle..işte bu çok tehlikeli!

  YanıtlaSil
 8. KaRaMeL… Karanlığın girdabına kapılmak tehlikelidir.
  Kimilerinden çıkmak çok zordur. Adımlara dikkat etmek gerekiyor.

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails