02 Ağustos 2010

Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızı'nın Yolculuğu - 10 Aralık'ta sinemalarda!

Serinin ilk iki filmiyle milyonlarca seyirciye ulaşan ve son zamanların en beğenilen fantastik kitap uyarlamalarından olan “Narnia Günlükleri”nin son filmi Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızı'nın Yolculuğu"nun başrollerinde yakın zamanda Dorian Gray rolünde izlediğimiz Ben Barnes ile genç oyuncular Skandar Keynes, Will Poulter, Georgie Henley yer alıyor. 10 Aralık’ta Türkçe dublaj, altyazı ve (3D) 3 boyut seçenekleriyle vizyona girecek.
Film: The Chronicles Of Narnia: The Voyage Of The Dawn Treader
Narnia Günlükleri: Şafak Yıldızı'nın Yolculuğu
Vizyon Tarihi: 10 Aralık 2010
Konu: C.S. Lewis’in büyü ve mucizelerle dolu dünyasına dönüş, rüya gibi bir Narnia gemisi olan “Dawn Treader/Şafak Yıldızı” ile başlıyor. Dünyada büyük ilgiyle izlenen ve gişe rekorları kıran, kitapları da çok satan ve beğenilen “The Chronicles of Narnia/ Narnia Günlükleri” serisinin bu yeni filminde Edmund ve Lucy Pevensie, kuzenleri Eustace ve sadık dostları King Caspian(Kral Caspian) kendilerini bir tablonun içine yerleştirilmiş halde Şafak Yıldızı gemisine konmuş olarak bulurlar. Kaderlerini etkileyecek bu inanılmaz keşif yolculuğuna doğru yelken açarken, hayal bile edemeyecekleri engellerle karşılaşırlar.

Basın Duyurusu

GörsellerKARAKTERLER

BEYAZ CADI
Beyaz Cadı (TILDA SWINTON) şaşırtıcı güzellikte, 2 metre boyunda, World of Charn’dan gelen, kötülüğü temsil eden ve Aslan’ın tam zıttı olan bir karakter. Ulu Aslan. Narnia’ya gelişinden beri kendisini ilk kez The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe’da gördüğümüz 900 yıl boyunca yeraltında kalıyor. Sonunda kötülük dolusu ordusunu kuran Beyaz Cadı gücü ele alıyor ve alçakça uhrevi planları ve gücüyle Narnia’yı 100 yıl boyunca buzlar altında bırakıyor. Şafak Yıldızı’nda bu kışkırtıcı karakter karşımıza Edward’ın düşüncelerinin yansıması olarak çıkıyor. Bu filmde Edward’ın bilinçaltından Edmund Pevensie’nin aklını çelmek üzere beliriyor, ki o da aynı esnada kendisiyle Beyaz Cadı’nın insanı saran cazibesine boyun eğmemek için savaşıyor.

ASLAN
Ulu Aslan (Seslendirme - LIAM NEESON) varlığını incelikli yollarla hissettiren tavrıyla Narnia’nın asıl yaratıcısı ve koruyucusu. Çok güçlü kudretli, bilge, gizemli, ruhani ve iyiliksever bir karaktere sahip. Bu son filmde, Aslan, Kaspiyan, Pevensie kardeşler ve Eustace’ın macera dolu yolculukları sırasında onlarla beraber karşı koymak ve yoldan çıkarılmaya direnmede onlara yardımcı olarak karşımıza çıkıyor. O Beyaz Cadı’nın tam aksini temsil ediyor. Beyaz Cadı soğuk ve beyza iken, Aslan sıcak ve Altın renginde; Cadı bencil, otoriter ve çıkarcı iken Aslan kendini fedakarlığa adamış, etrafıyla ilgili bir karakter.

KRAL KASPİYAN
Narnia’nın kralı Kaspiyan (BEN BARNES), ŞAFAK YILDIZI’NIN YOLCULUĞU’nda Telmar’ın Kayıp Yedi Lordu’nun peşinde. Ona bu tehlike dolu macerada Edmund, Lucy Pevensie, Eustace ve Reepicheep eşlik ediyor.

EDMUND PEVENSIE
Edmund (SKANDAR KEYNES) Lucy Pevensie’nin ağabeyi. Narnia’ya bu üçüncü yolculuklarında, Edmund kral olmak isteyen genç bir adam artık, fakat istemeden de olsa Narnia’nın Kaspiyan’da bir kralı olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda. Bu filmde Edmund Narnia’nın tacına yeni kavuşmuş kralı Kaspiyan’a hizmet edip Yedi Kayıp Lordu ve onların kutsal kılıçlarını bulmak zorunda olduğunun farkında.

LUCY PEVENSIE
Kardeşi Edmund gibi, Lucy (GEORGIE HENLEY) de artık çocukluğu atlatmıştır Şafak Yıldızı’na Kaspiyan’a destek vermek amacıyla katılmasıyla siğerlerinin kendi hakkında ne düşündüğünü endişe etmeye başlar ve kendine karşı dürüst kalmaya çalışırken aslında olduğu kişiden kopma ihtimaline de karşı koymaya çalışmaktadır.

EUSTACE SCRUBB
Edmund ve Lucy Pevensie’nin huysuz kuzenleri Eustace (WILL POULTER) kuzenlerinin kendi ailesiyle Cambridge’de kalmalarını kıskanmıştır. Kitap kurdu olduğu kadar kinci de olan Eustence, Narnia diye bir yere inanmalarıyla dalga geçer fakat Şafak Yıldız ile bu maceraya atıldığında, onun da cesareti ve güvenilirliği bir ejdere dönüşmesi sonrasında test edilecektir. Tevazu olma ve bencil olmamayı da yeniden öğrenmelidir.

REEPICHEEP
Narnia’nın şanının koruyucusu ve dünyanın sonundaki Aslan Ülkesi’nin sıkı bir inananı sevimli ve konuşan bu fare Reepicheep (Seslendiren SIMON PEGG) Edmund ve Lucy’yi yeniden görünce çok sevinmekle beraber, inatçı ve küstah Eustace’a şüpheyle yaklaşıyor. Savaş sırasında ve dışında bir çok macera esnasında Reepicheep, Eustace’ın da serbest kalmayı bekleyen özgür ve iyi bir ruh ve iyi biri olduğunu keşfediyor.

TAVROS
Tavros (SHANE RANGI) Şafak Yıldız gemisindeki çok değerli bir mürettebat. Güçlü ve caydırıcı Minotaur (yarı insan, yarı boğa), Tavros’ın boyutlarında kürek çekmede ve ağır kaldırmada yetenekli. Keskin boynuzlarına ve korkutucu görüntüsüne rağmen muzipçe bir espiri anlayışı var, işler en zor halini aldığında dahi.

CORIAKIN
Büyücü Coriakin (BILLE BROWN) bilge bir muhafız ve öğretici; Şafak Yıldız ile ilgili şeyleri ve yedi kılıçlarla ne yapılacağını, kılıçların Aslan’ın masasına nasıl yerleştirilmesi gerektiğini herkese öğreten kişi.

DUFFLEPUDLAR
Cüce ve tek ayaklıların meraklı bir birleşimi, komik Dufflepudlar garip tek bacaklı, soğan gibi burunları olan, kırmızı saçlı garip cücelerler. Büyücü’nün Adası’nda Coriakin’in bahçesinde ilk kez görüğümüz cüceler, Lucy’nin yardımıyla üzerlerindeki lanetten kurtuluyor ve yeniden görünür hale geliyorlar.

YEDİ LORDLAR
İsimleri Bern, Rhoop, Octesian, Restimar, Argoz, Revilian ve Mavramorn. Her biri Kral Kaspiyan’ın babasının müttefiki, Narnia’dan da Kaspiyan’ın kötü amcası Miraz yüzünden sürülüyorlar. Yeşil pusun peşinden gitmek ve onu yoketmek için. Önce ikisi gönderiliyor.Dönmeyi başaramadıkları anlaşılınca diğer üçü d eonları aramaya gidiyorlar, ve diğer ikisi de onları. Şafak Yıldızı mürettebatı birini bulmayı (Lord Bern) başarıyor ve ondan Lordların her birinin bir kılıçla yeteneğini ortaya koyabildiğini öğreniyorlar. Şafak Yıldızı’nın yolculuğu sırasında Yedi Lordlardanikisini buluyorlar (Octesian ve Restimar); her ikisi de Altınsu Adası’nın gizemlerine boyun eğmişken. Diğer 3 lord da Ramandu’nun Ada’sında Aslan’ın amsasındaki bir ziyafette donmuş halde bulunuyorlar. Lord Rhoop Karanlık Ada’da - rüyaların gerçek olduğu yerde – bulunuyor.

LILIANDIL
Liliandil , Mavi Yıldız (LAURA BRENT) Ramandu’nun kızı— güzel bir kadın ve yarın belirsiz bir mavi ışıkta süzülen bir yarı yıldız. Neredeyse bir hayalet gibi ama varlığı yoğun bir barş ve harmoni getiriyor. Ramandu’nun Ada’sında karşımıza çıkıyor ve Kaspiyan, Edmund, Lucy ve Eustace’I onları Karanlık Ada’da bekleyen tehlikelerden koruyor. Yedi kayıp lordu ve son kılıcı bulmaya çalıştıkları bu adada tüm kılıçlar bir araya geldiği an hepsini Aslan’ın masasına yatırıp Narnia’yı uzun süredir bırakmayan felaketten kurtarmaya çalışacaklar.

1 yorum:

  1. harika,
    çok severim bu seriyi.
    bu serinin yazarını iyi biliyorum ama adı şu an aklıma gelmedi.
    tolkien le yakın dostlar ve tolkien kendi üçlemesini dostundan etkilenerek yazmıştır.bu filme aralık ayı da çok hoş gider.bu arada blogunu ne zamandır açamıyordum.

    YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails