17 Kasım 2014

Hercules (2014)

Türkçe Adı: Herkül: Özgürlük Savaşçısı
Tür: Aksiyon, Macera
Yönetmen: Brett Ratner
Süre: 98 dakika
Oyuncular: Dwayne Johnson (Hercules), Irina Shayk (Megara), John Hurt (Cotys), Ian McShane (Amphiaraus), Ian Whyte (Bessi Warrior Leader),Joseph Fiennes, Ingrid Bolsø Berdal (Atalanta), Rufus Sewell (Autolycus), Joe Anderson (Phineus), Robert Maillet (Executioner), Rebecca Ferguson (Ergenia), Peter Mullan (Sitacles), Aksel Hennie (Tydeus), Barbara Palvin (Antimache), Reece Ritchie (Iolaus)
Makedonya Kıyıları, Kuzey Yunanistan, M.Ö. 358. Herkül ve arkadaşları, para için savaşan askerlerdir. Bir gün Lord Cotys'in kızı Ergenia, Herkül’den yardım ister. Babasına tehdit oluşturan Rhesus’u yok etmeleri karşılığında, ağırlığınca altın teklif eder. Bu teklifi kabul eden Herkül, derhal yola koyulur. Tamamen güçsüz ve eğitimsiz askerlerden oluşan Lord Cotys'un askerlerinin, savaşta pek şansı yoktur. Bunun üzerine Herkül, onları eğitmeye karar verir. Savaş böylece daha anlamlı hale gelecektir. Fakat ortada bilinmeyen bir şey vardır. O da kimin masum olduğu…
 
Herkül, bir efsane hikâyesiyle ortaya çıkmış güçlü bir adamdır. Onun yenilmez olmasının bir sebebi de, kendisi hakkında anlatılan hikâyelerdir. Filmde dikkat çeken en güzel şey, insanın inandığı şeyler üzerine var olduğudur. Mesela kâhin Amphiaraus’a sorulan “Gelecek hakkında başka ne söyleyebilirsin?” sorusuna “Geleceği ancak tanrılar görebilir.” Şeklinde yanıt vermesi ve “kahraman olmak için yarı tanrı olmanıza gerek yok, kahraman olduğunuza inanmanız yeterli.” sözleri,  Herkül masallarının yeğeni tarafından halka yayılması ve bunun üzerine halkın üzerinde oluşan derin etki, insanın inancı üzerine güzel anekdotlar. Filme bu mantıkla yaklaşırsanız, beğenmemek elde değil.  
 
Emre Türker

Picture: impawards
1 yorum:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails