19 Ağustos 2013

Aşkın Gözyaşları I - 2

Aşkın Gözyaşları I
Tebrizli Şems

Yazar: Sinan Yağmur
Sayfa Sayısı: 243
Kitap Boyutu: 13,5 x 22
Yayınevi: Karatay Akademi


Aşkın Gözyaşları 2
Hz. Mevlana

Yazar: Sinan Yağmur
Sayfa Sayısı: 272
Kitap Boyutu: 13,5 x 22
Yayınevi: Karatay Akademi

İlmi aldıktan sonra ilahi aşkı kitaplardan değil, daha çok yaşamdan öğrenmeyi tercih etmiş Tebrizli Şems, lafını esirgemeyen, gerektiğinde çok sert çıkışlar yapan, bu nedenle etrafında çekememezlikten dolayı düşmanlar edinmiş bir alimdir Şems. Mevlana ile bir görüşmesinde, “Aşkı kitaplardan öğrenemezsin” diyecektir. Gençliğinde kendi gibi aşkı yaşayan bir şeyh arayacak, fakat yakınlarında bulamayınca Mevlana’ya kadar uzanacak yolu.

Mevlana ise, babasından aldığı ilmi, kendi aşkı ile yoğurup çevresine aşılayan, dünya tarafından simge olmuş bir isim. Şems’i tanıdıktan sonra, ondan büyük arkadaşı olmayacak, bu durum çocuğunu ve hanımını bile kıskandıracaktır. Az yemek, oruç ve bedenin imtihanlarıyla, Şems önderliğinde geçer ömürleri.

Aslında bu iki kitap, birbirinden çok farklılık içermiyor. Biri Şems üzerine, diğeri ise Mevlana üzerine yoğunlaşmış. Fakat her ikisinin genel itibariyle konusu aynı. Dili kolay, edebiyatla değil konuşma diliyle yoğrulmuş, bol diyalog, hikâye ve hadisle süslenmiş, kolay okunacak bir eser olmuş. Şahsen birbirine çok benzerliği nedeniyle bu kitapları ardı ardına okuduğumda, bir dersi tekrar ediyormuşum duygusuna kapıldım.

Daha önce de yazarın Veysel Karani’yi anlatan Aşk’a Yolculuk isimli kitabını okumuştum. Tarz olarak benzer çizgide gidiyor Sinan Yağmur. Yani kitapları; biyografik düşünce, roman kahramanının kendi ağzından anlatım, ilgili hadis ve hikâyelerden yorumlar, ders çıkartılacak noktalar, fazla uzun tutulmayan bölümlerden oluşan bir bütündür diyebiliriz. İlgili konularda kolay okunur pek eser yazılmadığı için Sinan Yağmur, bu boşluktan faydalanarak kitaplarını hazırlanmış ve bu sayede kısa zamanda liste başı olmuş. Fakat tek kötü yanı, satış konusunda listebaşı olması nedeniyle, seriye sürekli devam edilerek, ilk kitabın oluşturduğu etkinin bozulmaya başlamasıdır.
 
Emre Türker

5 yorum:

 1. bende daha birincisindeyim ama devam edip etmeme konusunda kararsızım,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aralarında çok bir fark yok. Kararsızlık var ise, farklı bir kitaba yönelmenizde fayda var. Sonuçta iyi reklamı yapılan bir yazar.

   Sil
  2. aslında öyle sonuçta ben hatta bunu okurken bile aşina idim konulara artık ezberledim.ama tasavvuf açısından insanın hoş naif vakit geçirmesi kafa dinlendirici olması açısından güzel bir kitap.

   Sil
  3. 1.kitap iyi gidiyor ikiden üçe geçerim belki atlarım :)bir bakayım da ne anlattıklarına ona göre merakım olanı alır okurum

   Sil
 2. Bu iki kitap da var bizde. Birini bana birini de eşim adına imzalatmıştım Sinan Yağmur'a. Kesinlikle okunmadan geçilmemeli.
  Takipçinizim artık, bana da beklerim.
  Sevgiler
  http://http://whiteglaze.blogspot.com

  YanıtlayınSil

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails